Obec Mladkov Zobrazit na mapě
Dobrý den, dnes je a svátek slaví .

Změna velikosti písma

15. 5. Žofie

Zítra: Přemysl

Zákaznická registrace

Drobečková navigace

Úvod > Turistika > Radioaktivní pramen

Radioaktivní pramen - Pramen knížete RostislavaCr_logo.jpg

rostislav_celek.jpgNa trase Naučné stezky Betonová hranice, necelý kilometr od vlakové zastávky Mladkov, můžete potkat při svých toulkách zajímavé turistické místo. Přímo u cesty vás tu přivítá dobře viditelný Pramen knížete Rostislava. Místních se však ptejte spíše na Radioaktivní pramen, nebo zkráceně Radiák. 

V roce 2015 obnovený výtok je ve skutečnosti svedený potůček bez zvýšené aktivity (méně než 5 Bq/l) a tudíž i bez léčivých účinků. Radon je těkavá složka a po cestě se z vody uvolní. Za samotnými prameny tedy musíte po schůdcích o něco výše.

Zde vás už přivítá pramen Karolína s aktivitou 1526 Bq/l 222Rn a průtokem 10 l/min a o něco výše pak vydatnější, ale méně aktivní pramen Šalamoun, s aktivitou okolo 1308 Bq/l 222Rn a průtokem úctyhodných 35 l/min. Voda je studená (okolo 7°C) a málo mineralizovaná, vynikající a svěží chuti.  

 prameny_celek.jpg

Vodu z dolního výtoku u cesty nedoporučujeme k přímé konzumaci. Prameny samotné jsou vzdáleny od cesty 50 metrů a stojí za to chvíli u nich pobýt a užít si místní atmosféru.
lazne.jpg

První písemná zmínka pochází z roku 1928, kdy proběhlo měření a následné prohlášení pramene za Lázeňskou vodu. Z té doby také pochází vizualizace plánovaných lázní. Byly započaty výkopové práce a podchycení pramene Karolína a Šalamoun. Vzhledem k politické situaci, blížící se válce a nedostatku peněz došlo v roce 1930 k zastavení výstavby a projekt Radonových lázní nadobro zanikl.

Vážení návštěvníci. Prosíme, nezasahujte do toku ani okolního prostředí pramenů. Při odchodu se přesvědčte, že máte veškeré obaly a jiné odpadky u sebe v batůžku. Udržujte místo stejně krásné i pro ostatní návštěvníky. Prosíme, nekuřte a neodhazujte zde nedopalky, nerozdělávejte otevřený oheň. Děkujeme.

 

pramen_vytok.jpg pramen_plastika_detail.jpg salamoun_celek.jpgfotografie možno použít pouze se svolením autora, foto B.Matouš 2015
letak_prameny_banner.jpg

Můžete stáhnout PDF soubor s informační brožurou k vytištění.

Ve formě skládačky můžete mít v kapse či baťůžku kompletní informace k Radioaktivním pramenům, včetně drobného technického popisu a unikátních historických fotografií.

Velikost souboru 2,33MB